Při návrhu dětského pokojíčku hraje důležitou roli bezpečnost, rozměry, množství úložných prostorů a další. Výběr dětské postele je jedním s hlavních kroků, které bychom neměli zanedbat, jelikož právě kvalitní postel je ručitelem klidného spánku, tolik nezbytného pro vývoj dítěte. V případě, že interiér pokojíčku tvoří pouze malý prostor nebo je problém zde umístit více postelí, lze efektivně ušetřit místo díky patrové posteli.

Pro patrové postele jsou zásadní rozměry lůžka. Dítě musí mít dostatek prostoru, aby se mohlo posadit, tedy minimálně 1,1m od stropu. Další nutnou součástí jsou bezpečnostní prvky. Horní postel musí být vybavena zábranami, aby dítě nespadlo. Co se týče bezpečí dítěte, určitě jsou lepší schůdky doplněné o zábradlí než žebřík. Zábradlí i schůdky lze pojmout různým designovým řešením. Například schody se dají využít jako úložný prostor a zábradlí jako lezecká stěna či síť z lan. Postel e lze taktéž doplnit třeba o skluzavku nebo závěsy. Interiér pak působí moderně, hravě a originálně.

Patrové postele však mají i své nevýhody. Podle bezpečnostní normy nejsou palandy vhodné pro děti do 6 let. Dále zejména vyšší teplota a vydýchaný vzduch pod stropem značně ovlivňují kvalitu spánku. Je tedy nutné v interiéru častěji větrat. Mezi další patří i výška postele z hlediska dostupnosti. Přístup do postele po kolmém žebříku je pro děti obtížný například v rozespalosti když chtějí na záchod. Taktéž výměna povlečení není zrovna lehká. Tyto nevýhody se však dají do určité míry eliminovat. Například výšku horní postele lze snížit natočením postelí. Otočíme-li dolní postel kolmo pod horní. Budou se překrývat jen částečně, tudíž není nutný tak vysoký prostor pod horní postelí. Z toho plyne hned několik výhod. Horní postel je lépe přístupná a prostor pod horní postelí v místě vedle dolní postele lze využít jako úložný prostor, prostor pro stůl či jako skrýš pro děti. Takto je možné poskládat i tři postele nad sebe aniž by byl potřebný velmi vysoký strop. Další variantou je uložení spodní postele na kolečkách pod horní. Přes den je postel zasunutá a pokoj tak nabízí větší prostor. Na noc, kdy není potřeba tolik místa, se postel vytáhne. Tato varianta je taktéž použitelná pro 3 lůžkové palandy.