Při návrhu interiéru je nutné hledět také na typ výmalby. Při volbě výmalby totiž nehraje důležitou roli pouze barva ale také to, které stěny budou světlejší a které tmavší. Na obrázcích je znázorněno, jak dokáže výmalba opticky změnit interiér.

Použití světlých barev v interiéru působí vzdušněji a prostorněji a celkově prostor zvětšují. Proto při použití světlé barvy na strop a výraznějších barev na stěny působí interiér vyšší.
Naopak použití tmavých barev navozuje pocit menších prostor a působí dojmem útulnějším. V případě že je tmavá barva použita na strop, působí interiér nižší.
V případě dlouhé místnosti je vhodné pro příčnou stěnu zvolit tmavší barvu, jelikož interiér pak vypadá kratší.

V případě že se rozhodnete celou místnost natřít tmavými barvami, dosáhnete sice optického zvětšení, ale zároveň snížíte celou místnost. Naopak pokud bude celý interiér světlý, bude sice působit prostorným dojmem ale také chladně.
Pokud zvolíte tmavou barvu na stěny a podlahy v kombinaci se světlým stropem docílíte suterénního efektu, který může vyvolávat pocit úzkosti.

Výhodné je kombinovat v interiéru dva odstíny barev. Světlejší odstín na strop a pak do tvaru L. Tedy na dvě na sebe kolmé stěny. Tmavší barvy pak na stěny orientované severně.
Skvěle v interiérech působí tmavé podlahy v kombinaci se světlými stěnami a stropem. Díky této kombinaci dojde k optickému rozšíření místnosti.
Dalším poznatkem je použití světlé barvy na stěnu s oknem, jelikož pak přináší více světla a nepůsobí tolik kontrastně jako v případě tmavých barev. Tmavé barvy je naopak dobré použít například na stěnu za postel či pohovku, kde vytváří útulnější koutek.